Polecane artykuły

Kolejne dęby zamiast wycinki – zostały przesadzone
24 kwietnia 2019
To już trzecia zielona przeprowadzka na Białołęce w tym roku.

Deweloper Moja Północna Sp. z o.o. realizuje inwestycję mieszkaniową przy ul. Kościeszów. Sześć dębów kolidowało z planowanymi budynkami. Dzielnicy udało się przekonać inwestora do przesadzenia roślin zamiast ich wycinki.

– Białołęka to jeden wielki plac budowy. Dlatego robimy wszystko, aby zminimalizować koszty, jakie ponosi przyroda w związku z tą ekspansją budowlaną. Cieszy fakt, że kolejni inwestorzy zgadzają się na droższą opcję – przesadzenie roślin, zamiast ich usuwania. Wartości tych roślin dla przyrody i mieszkańców nie sposób przeliczyć na pieniądze – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

W związku z tym, że inwestor nie miał możliwości przesadzenia drzew na swoją działkę, dzielnica znalazła dla nich miejsce na nieruchomościach należących do stołecznego samorządu. Trzy drzewa po przesadzeniu rosną przed urzędem dzielnicy Białołęka od strony ul. Modlińskiej i ul. Produkcyjnej. Kolejne trzy przeprowadzą się na nowy odcinek ul. Talarowej, będący przedłużeniem ul. Trakt Nadwiślański (po drugiej stronie ul. Światowida). Obwody pni przesadzanych dębów wynoszą od 54 do 85 cm.

– Przesadzanie powoli staje się białołęckim standardem i wcale nie przesadzam – mówi Jan Mackiewicz, zastępca burmistrza Białołęki, odpowiedzialny m.in. za zieleń. – W tym roku to już trzecia zielona przeprowadzka. O kolejnych rozmawiamy z następnymi inwestorami.

W lutym deweloper Bouygues Immobilier przesadził 11 dębów, które kolidowały z budową osiedla. Drzewa przeprowadziły się na tę samą działkę przy ul. Marywilskiej, w miejsce, gdzie będzie teren zielony dla przyszłych mieszkańców osiedla. W sobotę 30 marca potężny dąb o obwodzie 204 cm rosnący w rejonie ulic Światowida i Myśliborskiej został przesadzony o kilkadziesiąt metrów, bo kolidował z wjazdem do osiedla realizowanego przez spółkę Kompania Domowa Sp. z o.o.

We wszystkich przypadkach, przesadzanie roślin i ich późniejsza 3-letnia pielęgnacja leżą po stronie inwestorów prywatnych.

Najciekawsze artykuły
Deklaracje dotyczące gospodarowania odpadami złożysz zdalnie
Będą nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych
#Niezostawiamczytelnika
Inwestycje mimo koniecznych oszczędności
Warszawa wspiera przedsiębiorców